POZİTİF PSİKOLOJİ

 In Koçluk

Olumluluk yürekten inandığım bir tutum. Bir hayata bakış şekli. Bunu bilimsel olarak da anlayabilmek ve aktarabilmek adına Pozitif Psikolojiyle ilgili bir sertifika programına devam ediyorum. Programdaki deneyimsel bir faaliyeti sizlerin de keyif alabileceğini düşünerek paylaşmak istedim.

Faaliyete olumluluk portföyü oluşturmak adı konmuş. Şu aşağıdaki 10 olumlu duygudan birisini seçerek onunla ilgili deneyimlerinizi paylaşmanız isteniyor.

10 olumlu duygu:

1.neşe – kendinizi güvende hissediyorsunuz, gelişme arzunuz oluyor. Sizi yükselten bir duygu…  Sizde yarattığı eğilim kaynaşmak, birlikte olmak, böylece yeni bağlantılar geliştirmek ve eğlenerek öğrenek mümkün oluyor. Bu duygunun sonucunda elde ettiğiniz kazanım ise çeşitli becerileri geliştirmek

2.şükran – sessiz deneyimlenen olumlu bir duygu. Bu duyguyu neşeden ayıran unsur, başınıza iyi bir şeyler geldiğinde, bunun olması için biri benim için bir şeyler yaptı diye düşündüğünüzde, neşe duygusu şükran duygusuna dönüşüyor. O iyiliğin olmasını sağlayan birisinin ince davranışı. Minnettarlık hissettiğimizde bunun bir şekilde karşılığını vermek arzusunu duyuyoruz. İnceliğe muhatap olduğunuzda ya da onu idrak ettiğinizde, siz de aynı şekilde davranmak için ilham alıyorsunuz.

3.kendinle barışık olma hali – hayatınızda her şey yolunda hissi. Çok fazla bir faaliyet olmasa bile, bilişsel seviyede sessizce içinizde çok şey olup bitiyor. Hayatımda bu duyguyu daha fazla da istiyorum diye hissediyorsunuz.

4.ilgi duymak– genelde olumlu bir duygu olarak düşünülmemesine rağmen, yeni bir şeyler öğrenmeniz ve keşfetmeniz için size ilham veriyor.

5.ümit- şartlar olumlu olmadığında deneyimlenen bir olumlu duygu. Kötü olandan korkarken en iyi olana duyulan özlem insanlarda yeni bir şeyleri keşfetmelerine neden olan bir duygu yaratıyor, zor durumlarda dayanıklılık veriyor.

6.gurur duymak– toplumca değer verilen bir kazanım elde etmek, kültürünüzde değer verilen iyi bir şey yapmış olmak, bu duygu motivasyonunuzu tetikliyor ve daha büyük şeyler hayal etmenizi sağlıyor.

7.eğlenme/gülünçlük:  ciddi olmayan bir konuda bir şeyi yanlış yapmanız sonucunda oluşan kahkaha ve eğlence hali. İlişkileri güçlendiriyor.

8.ilham- ilhamın ortaya çıkmasına neden olan birisinin mükemmelliğine şahitlik etmeniz… Sizde hayranlık uyandıran büyük bir yetenek… Kendinizdeki mükemmelliği ortaya çıkartmanız için size ilham veriyor.

9.  büyük olan herhangi bir şey karşısında hissettiğimiz bir saygı ve hayranlık uyandıran duygu. Bir başka sessiz olumlu duygu daha…Bunlar günlük hayatımızda ortaya çıkış sırasına göre ifade edilmiştir. En çok deneyimlenen duygular neşe ve şükran duygusudur. Bunun tek istisnası sevgidir.

10.sevgi– en çok deneyimlenen en olumlu duygulardan birisidir. Ve hepsinin de üzerindedir.İyi haber, istatistiksel olarak hayatımızdaki iyi, olumlu olayların olumsuz olanlardan daha fazla olduğu da belirtiliyor.Bu hoş ruh halini yaratmanıza kaynak olan çeşitli durumlar ve insanlar hakkındaki düşüncelerinizi yansıtmanız isteniyor.Sonra kalpten hissettiğiniz bu duyguyla ilgili tüm anılarınızı, hatıralarınızı, eşyalarınızı bir koleksiyon olarak bir araya getirmeniz, bu duygu adına oluşturduğunuz fiziksel bir koleksiyon, sizin için derin bir anlam taşıyan fotoğraflar, mektuplar, şarkılar, çeşitli özdeyişlerden bir derleme yapmak…Amacınız kendi ellerinizle meydana getirdiğiniz kişisel bir sanat eseri, bir koleksiyon oluşturmak ve böylece onlarla meşgul olduğunuzda bu duyguyu kalbinizde yeniden canlandırıp olumluluğu daha da büyütmek.Portföyünüzü bir dosyada veya bir kutuda saklayabilirsiniz.Eğer bu size cazip geliyorsa, belki bir karalama defteri edinebilir veya cep telefonunuzda bu fotoğraflardan bir albüm yaratabilirsiniz.Acele etmeden keyfini çıkartarak bu süreci yaşayın.Bunu daha önce deneyenler bu süreçte birçok kendilerine has deneyimsel armağanı topladılar ve duygusal olarak coşkulandıklarını hissettiler.Bu fırsatı kaçırmayın!

Olumluluk Portföyünüzü yaratınca,  bu deneyiminizi başından sonuna değerlendirin:İçinizde herhangi bir olumluluk kıvılcımı çaktı mı?

Portföyünüzü oturup yavaş yavaş gözden geçirdiğinizde bu hedeflediğiniz duygu içinizde uyandı mı? Ya da bu duyguyu içinizde büyütüp çoğalttınız mı?Deneyimlerinizi benimle de paylaşabilirsiniz…Sadece bu kadarla da kalmıyor bu çalışma. Bu portföyü daha sonra duygusal olarak kendinizi düşmüş hissettiğiniz zamanlarda nasıl kullanacağınız da anlatılıyor. Bir sonraki yazımda bunu da paylaşacağım.

Olumluluk pratikleri bundan sonra da devam edecek, hayatın içinde karşımıza çıkan veya kendimizden de kaynaklanabilecek olumsuzluğu yenmek için birlikte çalışalım.

Sevgiyle,

Neşe

Benimle İletişime Geç

Şu anda buralarda değilim. Ama bana bir e-posta gönderebilirsin, en kısa sürede size geri dönerim.