“Bilinçli Farkındalık sevgi ve hayatı sevmekle ilgilidir. Bu sevgiyi geliştirdiğinizde, hayatınızla ilgili netliğe kavuşur ve kendinize şefkat duyarsınız. Ve eylemleriniz de buna uygun olur.” “Küçük şeyler?Küçük anlar?Onlar küçük değildir!” “Bilinçli Farkındalık kendimizle ve deneyimimizle dost olabilmenin bir yoludur.”

Jon Kabat-Zinn

 

Jon Kabat-Zinn, Bilinçli Farkındalığın meditasyon yoluyla geliştirilebilmesine rağmen, bunun tek yol olmadığını vurgular. “Yaşamınızı bir hayli anlarmış gibi yaşamakla, anı an be an yaşamakla.” olabileceğini söyler.

Bilinçli Farkındalık, düşünce, duygu, bedensel duyum ve çevremizde olup bitenlerin an be an yargısız farkındalığını sürdürebilmektir.

Bilinçli Farkındalık kabul edebilmeyi de içerir; yargılamaksızın, örneğin belirli bir anda düşünmek ya da hissetmek için “doğru” ya da “yanlış” bir yol olduğuna inanmaksızın, düşünce ve duygularımıza dikkat etmemizi sağlar.

Bilinçli Farkındalık uyguladığımızda düşüncelerimizle, geçmişi tekrar tekrar canlandırmak ya da geleceği hayal etmek yerine şu anın içinde hissettiklerimizle kalabiliriz.

Henry David Thoreau “Günün kalitesini etkilemek, sanatların en yükseğidir” der.

Yapmak zorunda olduklarımız günümüzün ne kadar büyük br kısmını yiyip bitiriyor? Bu sürecin içinde kendimizi nasıl kaybediyoruz? Thoreau bilinçli farkındalığı överek diyor ki; “Ormana gittim çünkü bilinçli bir şekilde yaşamak istedim. Ölüm zamanı geldiğinde, yaşamadığımı öğrenmemek için, yalnızca hayatın gerçekleriyle yüz yüze gelmek ve öğretmek istediklerini öğrenip öğrenmediğimi görmek için…”

Eğer hiç durup da kendimizi daha derinden dinlemeyi öğrenmezsek, yalnızca kendimize ait olan bir zamanı yaratmazsak, daha derin birşeyleri tadını almak ve artık kalbimizi beslemeyen veya eksik olduğunu bildiğimizden daha gerçek olanı deneyimleme ihtimalimiz nedir?

Nasıl Uygulayabiliriz?

Gündelik  hayatta bilinçli farkındalıkla hareket ederek, yoğun zamanlarda oluşan stresi azaltmak, daha dingin bir şekilde hareket etmek, bunu bir alışkanlık olarak hayata geçirmek mümkündür.

 Bilinçli Farkındalık Çalışması için Eylem Planınız

Bilinçli Farkındalığı hayatınızda sürdürebilmeniz  nasıl bir eylem planı oluşturabilirsiniz? İşe size 5 gün boyunca devam edebileceğiniz bir plan. Bu çalışmaya katılmak isterseniz, 05.03.2019 dan itibaren her gün uygulamak üzere bir pratik önerisi alacaksınız. Böylece bu program dâhilinde bilinçli farkındalık çalışmalarınızı sistematik bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Merak ediyor musunuz? Bilinçli Farkındalık nasıl başladı?

Kökleri Budist meditasyonundan gelen, kısmen Jon Kabat-Zinn ve onun Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) programının çalışmalarıyla başlattığı dikkat çekici bu uygulama, özelikle Amerika da son yıllarda oldukça popüler olmuştur. 1979’da Massachusetts Tıp Fakültesi’nde başlamıştır. O zamandan bu yana, binlerce çalışma, Bilinçli Farkındalık ve özellikle MBSR’nin fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki faydalarını belgelemiştir.

Neden Uygulamalıyız?

Bilinçli Farkındalık;

1. Bedenlerimiz için iyidir: Yapılan bir araştırmada, sadece sekiz hafta süren eğitimden sonra bu uygulamanın, bağışıklık sistemimizin hastalıkla mücadele kabiliyetini artırdığını bulmuştur. Ayrıca uyku kalitesini de artırabilir.

2. Zihin için iyidir: Birkaç çalışma, olumlu duyguları arttırdığı, olumsuz duyguların ve stresin azaltıldığını keşfetti.

3. Beyinlerimizi değiştiriyor: Araştırma, öğrenme, bellek, duygu düzenleme ve empati ile ilişkili beyin bölgelerindeki gri maddenin yoğunluğunu artırdığını buldu.

4. Odaklanmamıza yardımcı olur: Çalışmalar, dikkat dağınıklığını düzeltmeye yardımcı olduğunu ve hafızamızı, dikkat becerilerini ve karar vermeyi geliştirdiğini gösterir.

5. Şefkat ve fedakârlık yeteneğini teşvik eder: Araştırmalar, bu tür bir eğitimin, başkalarının acısını anlamamıza ve duyguların düzenlenmesinde yer alan sinir ağlarındaki aktiviteyi arttırarak ihtiyaç duyan birine yardım etmemizi kolaylaştırdığını göstermektedir. Kanıtlar, kendimize şefkati de artırabileceğini gösteriyor.

6. Kendimizi görme biçimimizi etkiler: Daha farkındalıklı insanlar, daha güçlü bir benlik duygusuna sahipler ve değerleri ile daha fazla hareket edebiliyorlar. Ayrıca, daha sağlıklı bir vücut imajına, daha güvenli benlik saygısına ve olumsuz geribildirimlere karşı dayanıklı olabilirler.

7. Önyargılığa karşı mücadeleye yardımcı olabilir: Kısa bir eğitim, örtük önyargılarımızı ve kullandığımız önyargılı dilimizi azaltabilir.

8. İşyerleri için iyidir: bu eğitim, liderlerin daha güvende hissetmesine, yaratıcılığın gelişmesine, çoklu görev işlevinin azalmasına ve müşteri memnuniyetinin artmasına yardımcı olabilir.

9. Ebeveynler ve anne-babalar için iyidir: Çalışmalar, anne babanın gebelikle ilgili kaygı, stres ve depresyonunu azaltabileceğini ve erken doğum ve gelişimsel riskleri azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu uygulamayı yapan ebeveynler daha az stres, çocuklarıyla daha iyi ilişkiler bildirmektedir; çocukları, daha az depresyon ve kaygı yaşar ve daha iyi sosyal becerileri vardır.

10. Gençlere faydalı olabilir: Gençlerin stres ve depresyonu azaltmasına ve kendine şefkat duyma ve mutluluğun arttırmasına yardımcı olabilir.

11. Okullara yardımcı olur: Sınıfta öğrencilerin davranış problemlerini, saldırganlığı ve depresyonu azalttığını ve mutluluk seviyelerini, özdenetim ve dikkat gösterme becerisini geliştirdiğinin bilimsel kanıtları vardır.

12. Obezite ile savaşır: “Farkındalıklı yeme” uygulaması, daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik eder, insanların kilo vermesine yardımcı olur.

Benimle İletişime Geç

Şu anda buralarda değilim. Ama bana bir e-posta gönderebilirsin, en kısa sürede size geri dönerim.