YENİ YILDA BEYNİNİZİ FORMA SOKUN

 In Hayat

Yeni yılda beyninizi forma sokun..:)

Bir zaman ayırın kendinize ve geçirdiğimiz yıla bir bakın. Neyin yanlış gittiğine bakmak için değil! Çünkü bunu yaparken dayanıklılık ve irade gücünüzü artırmak için bir fırsatınız var. Beyninizin olumsuza kayma eğilimi, kusurlara ve zayıflıklarınıza odaklanma eğilimi varsa, ona kötü davranmadan geri getirin diyorlar nörobilimciler… (Alex Korb Ph.D)

Hiç kimseye yardım ettiniz mi geçtiğimiz yıl? Zamanınızı, enerjinizi, bilgeliğinizi paylaşarak işbirliğinizi verdiniz mi? Size yardım eden birisine teşekkür ettiniz mi? En son ne zaman birisinin kendisini iyi hissetmesine yardımcı oldunuz? Kaç kişinin üzüntüsüne son verip mutlu ettiniz? Sadece gülümsemenizle bile olsa… Hiç kimseyi affettiniz mi? Hayatınızda müteşekkir olduğunuz şeylerin bir listesini yaptınız mı?

Geçtiğimiz yılda, en hoşunuza giden an neydi? En son ne zaman başkalarıyla birlikte çok eğlenceli bir şey yaptınız?

Bu soruların özelliği olumlu niteliklerinize ve mutlu anlarınıza odaklanmanızı sağlamaktır. Nörobilimcilerin araştırmaları, olumsuz alışkanlıkları değiştirmek üzere, becerilerinizi güçlendirmek için olumlu nitelikleriniz üzerinde düşünmenin yararlarını gösteriyor. Mutlu anlarınızı düşünmek beyinde seretoninin artmasını sağlıyor. Seretonin artışı olumlu duyguların da artışını sağladığı gibi, kendi üzerinizdeki kontrolünüzü de artırıyor. Bu farkındalık artırıcı çalışmalar, Prefrontal cortexin güçlenmesini, böylece hedef koymak ve onları izlemek yeteneğinizi geliştiriyor.

Nörobilimin olumluya odaklanmak konusundaki araştırmalarını ilgiyle izliyor ve fırsat buldukça paylaşıyorum.

Son olarak şunu da eklemeden edemeyeceğim.

Bir başkasının erdemleri ve güçlü yönleri yerine; kusurlarına ve zayıflıklarına odaklandığımızda kendi coşkumuzu ve hoşnutluğumuzu azaltmak yönünde çalıştığımız dikkatinizi çekiyor mu? Hâlbuki başkalarının güzellikleri ve erdemlerine odaklanmak ve mümkün olabildiğince ilham almak (etkilenmek değil), kendimizi hoşnut tutabilmenin en keyifli yollarından birisi.

Neden etkilenmek değil dedik? Bunda ne olumsuzluk olabilir? Çünkü etkilenmek, kendimizi, kendi güzelliğimizi gölgede bırakmak ve çok ince bir şekilde kendi değerimizi, etkilendiğimiz kişinin yanında daha aşağılara indirmektir. Kendi gözümüzde değerimizi düşürmenin fark etmediğimiz ancak bizi en derinden yaralayan acımasız etkisini paylaşmak istedim.

Bir dahaki sefere dikkatle gözlemleyin, bakın iç dünyanızda neler oluyor?

Benimle İletişime Geç

Şu anda buralarda değilim. Ama bana bir e-posta gönderebilirsin, en kısa sürede size geri dönerim.