YAŞAM BUDUR İŞTE!

 In Hayat

Charlie Chaplin 70 inci yaş gününde Kim McMillen tarafından yazılmış şiiri okumuş, çok beğenince paylaşmak istedim (çeviri bana aittir.):

Kendimi sevmeye başladıkça, elem ve duygusal acı çekişin kendi hakikatime aykırı yaşadığımın bir uyarı işareti olduğunu gördüm. Bugün bunun özgünlük olduğunu biliyorum.

Kendimi sevmeye başladıkça, birisine kendi arzularımı dayatmanın ne kadar kişiye kırıcı olduğunu anladım. Doğru zaman olmadığını bilsem de, o kişi buna hazır olmasa da. Hatta o kişi kendim bile olsa… Bugün buna saygı diyorum.

Kendimi sevmeye başladıkça, daha farklı bir hayatı özlemeyi bıraktım ve çevremdeki her şeyin beni büyümeye davet ettiğini görebiliyorum. Bugün buna olgunlaşmak diyorum.

Kendimi sevmeye başladıkça, herhangi bir koşul ve şart altında, doğru zamanda, doğru yerde olduğumu ve her şeyin tam olarak olması gerektiği anda olduğunu anladım. Öyleyse sakin kalabilirim. Bugün bunaöz-güven diyorum.

Kendimi sevmeye başladıkça, kendi zamanımı çalmayı bıraktım. Gelecek için devasa projeler tasarlamayı bıraktım. Bugün bana sadece neşe ve mutluluk veren ve kalbimi neşelendiren şeyleri yapıyorum. Kendi tarzımda ve kendi ritmimde yapıyorum. Bugün buna sadelik diyorum.

Kendimi sevmeye başladıkça, sağlığım için iyi olmayan şeylerden – yiyecek, insanlar, nesneler, durumlar, beni kendimden uzaklaştıran her şey –  kendimi özgürleştirdim. Başlangıçta buna sağlıklı egoistlik dedim. Bugün kendimi sevmek olduğunu biliyorum.

Kendimi sevmeye başladıkça, daima haklı çıkmaya çalışmayı bıraktım ve o zamandan beri daha az haksızım. Bugün bunun alçakgönüllülük olduğunu keşfettim.

Kendimi sevmeye başladıkça, geçmişte yaşamayı ve gelecek hakkında endişelenmeye devam etmeyi reddettim. Şimdi her şeyin gerçekleşmekte olduğu anın içinde yaşıyorum sadece. Bugün, her günü gün gün yaşıyorum. Ve buna tatmin olmak diyorum.

Kendimi sevmeye başladıkça, zihnimin beni rahatsız edebileceğini hatta hasta edebileceğini fark ettim. Ama zihnimi kalbime bağlayınca, sanki çok değerli bir yandaşım oldu. Bugün bu bağlantıya kalbin bilgeliği diyorum.

Artık kendimizle veya başkalarıyla tartışmalardan, çatışmalardan veya herhangi bir sorundan korkmaya gerek yok. Yıldızlar çarpışsa bile onların çarpışmalarından yeni dünyalar doğuyor. Bugün buna `yaşam budur işte` diyorum.`

Kendimizi sevebilmek dileğiyle…

Benimle İletişime Geç

Şu anda buralarda değilim. Ama bana bir e-posta gönderebilirsin, en kısa sürede size geri dönerim.