UMUT

 In Hayat

Herkese merhaba,

Size yeni yıl armağanı olarak yılın bu son günü umudu yazmak ve armağan etmek istedim.

Birçok kişi umuttan yoksun. Var olacağını bile düşünemiyor.

Hâlbuki UmUt öyle bir güçtür ki, mümkün olmayanı mümkün kılar. Bilmem gerekmiyor: ne zaman, nasıl, kim, fakat olacak! Umut budur! İnanç ve güven, iyiye olan, saf olana. Gerçek olana. Evet, belki diğer şeyleri de görebiliyoruz. Ancak ben mükemmeliyetin çekirdeğini görmeyi seçebilirim, her birimizin içindeki, hayatın içindeki mükemmeliyeti ve mucizeyi.

Umut bize çok enerji veren bir tutum… Varlığımın özündeki umuda erişebilmek, bulabilmek ve onu ortaya çıkartabilmek…

Umut kelimesi Pandora’yı hatırlatıyor bana.

Tanrıların tanrısı Zeus, tüm güzellikleri bir araya toplayarak Pandora’yı yaratır. “Herkesin armağanı” anlamındadır ismi. Ona güzellik ve hediyeler verir. Tanrı Hermes Olimpos’a giderken sırtında çok uzaklara götürmesi gereken sandığı Pandora ve eşine bırakır. Pandora merak eder kutuyu açar, yaptığı hatanın ne kadar büyük olduğunu geç de olsa fark eder. Yaşadıkları mutlu dünyaya ve insanlığa zarar verecek olan bu kutudan pişmanlık, kızgınlık, kibir, öfke, vb. çeşitli kötü özellikler yayılır ve insanlığın başına bela olur. Son anda eşi Epimetheus sandığı kapatır. Sandığın içinden bir ses gelir. Sandıktan gelen cılız ses –“Lütfen beni çıkarın. Dışarıdaki kötülüklerle ancak ben baş edebilirim-“ der. Bu sefer Pandora ve eşi birlikte sandığı açarlar. Sandığın dibinde bir kelebek vardır. Sandığın içindeki kelebek tek UMUT’tur. Böylece insanlığın elinde sadece tek güzel şey olan “umut” kalır. İnsanlar o günden sonra kötülüklerden umut ederek kurtulmaya çalışırlar.

Umut bir pusuladır. Bir pusula olarak umut için yapmam gereken bir şey; tekrar bir çocuk olmaktır, yetişkin değil. Çünkü onlar her şeyi bildiklerini düşünürler. Çocuk ise hayatın mucizesidir. Hayatın mucizesini koruduğunuzda Tanrı size doğru yürür çünkü siz umudunuzu korumuşsunuzdur. İlahi yardım her zaman mevcuttur.

Umut, temiz niyetle bir güç haline gelir. Umut, iyi dilekler ve temiz hislere sahip olmaktır. Kendiniz ve başkaları için. O zaman bu size bir coşku verir. Diğerleri de sizden gelen iyi dileklerle umut edebilirler.

Zamanın bir dönüm noktası olan bu eskiyle yeninin buluşmasında, kabul ederseniz eğer, size ne olursa olsun, umut kelebeğinin her zaman sizinle beraber olduğu ve daima yardım alacağınız coşkulu ve mutlu bir yıl diliyorum. Umutla iyi dileklerinizi tüm yıl boyunca koruyabilmeniz dileğiyle…

Sevgi ve saygılarımla, umutla
Neşe Akar

Benimle İletişime Geç

Şu anda buralarda değilim. Ama bana bir e-posta gönderebilirsin, en kısa sürede size geri dönerim.