KARTALLAR VE İNSANLAR

 In Hayat

Kartal, kus türleri icinde en uzun yasayanidir.70 yila kadar yasayan kartallar vardir. Ancak bu yasa ulasmak icin, 40 yasindayken cok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadir. 

Kartalin yasi 40’a vardiginda penceleri sertlesir, esnekligini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sagladigi avlarini kavrayip tutamaz duruma gelir. Gagasi uzar ve gögsüne dogru kivrilir. Kanatlari yaslanir ve agirlasir. Tüyleri kartlasir ve kalinlasir. Artik kartalin ucmasi iyice zorlasmistir. Dolayisiyla kartal burada iki secimden birini yapmak zorundadir:
– Ya ölümü sececektir,
– Ya da yeniden dogusun acili ve zorlu sürecini gögüsleyecektir.
Bu yeniden dogus süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dagin tepesine ucar ve orada bir kaya duvarda, artik ucmasina gerek olmayan bir yerde, yuvasinda kalir. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasini sert bir sekilde kayaya vurmaya baslar. En sonunda kartalin gagasi yerinden sökülür ve düser. Kartal bir süre yeni gagasinin cikmasini bekler. Gagasi ciktiktan sonra bu yeni gaga ile pencelerini yerinden söker cikarir. Yeni penceleri cikinca kartal bu kez eski kartlasmis tüylerini yolmaya baslar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yil veya daha uzun süreli bir yasam bagislayan meshur yeniden dogus ucusunu yapmaya hazir duruma gelir.Kendi yasamimizda sık sık bir yeniden dogus süreci yasamak zorunda kaliriz. Zafer ucusunu sürdürmek icin, bize aci veren eski aliskanliklarimizdan, geleneklerimizden ve anilarimizdan kurtulmak zorundayiz. Ancak gecmisin gereksiz safrasindan kurtuldugumuzda, deneyimlerimizin yeniden dogusumuzun getirecegi olaganüstü sonuclarindan tam olarak yararlanabiliriz.

*** Insanlar ile hayvanlari ayiran en önemli özelliklerden bir tanesi hayvanlarin düsünememekten kaynaklanan, icgüdüsel olarak karar verebilmeleri ve uygulayabilmeleri. Insanoglu düsündükce karar vermekte zorluklar yasiyor ve kararsizligi seciyor. Bazen KARARLARIMIZ aci da verse her zaman yeniden dogusu müjdeleyebilir.

Benimle İletişime Geç

Şu anda buralarda değilim. Ama bana bir e-posta gönderebilirsin, en kısa sürede size geri dönerim.