GÜÇLÜ SORULAR / GÜÇLÜ AYNALAR

 In Koçluk

Sorular sizi keşfe ve dönüşüme taşır. İyi seçilmiş bir soru düşüncelerinize meydan okur, uyandırır, farkındalığınızı yönlendirir, iç görülerinizi genişletir, inançlarınızı analiz eder, değişimi etkiler, seçimleri araştırır ve duygu ve hatıralarınızı çağırır.

Bir koç size doğru zamanda doğru soruyu sorduğunda, kendiniz hakkında çok şey öğrenirsiniz ve hayatınızdaki eylemleri, adımları buna göre atarsınız. Size zaman zaman yöneltmek istediğim bu sorular üzerinde düşünmek, keşfetmek ve öğrenmek içindir.
Bir yaşam koçum yok demeyin! Kendinize bu soruları sorarak yanıtlayabilirsiniz.
Acaba kendinize hangi soruları sormuyorsunuz?
Size zaman zaman kendinize sormadığınız soruları yönelteceğim.
Soruya bakın. Bu soru sizin için ne anlam ifade ediyor? Nasıl hissediyorsunuz? Size ilk gelen yanıt nedir?
Bu soruyla kalmak için kendinize bir hafta izin verin. Mümkünse yanıtlarınızı yazılı hale getirin. Sayfanın en başına sorunuzu yazın ve sonra her gün 10 dakikanızı bir yanıt vermeye ayırın. Bırakın zihniniz gezinsin ve parmaklarınız da size gelen yanıtı yazsın. Haftanın sonunda, yazdıklarınızı gözden geçirin ve kendinize şu soruyu sorun:
Kendim hakkında ne öğrendim?”
Yanıtınızı da günlüğünüze yazın. Ve eyleme geçmeniz gerekiyorsa geçin.
 
Bu haftanın sorusu:

Seven bir kişi sevgi dolu bir dünyada yaşar. Düşman olan düşmanca bir dünyada… Karşılaştığınız herkes sizin aynanızdır. Ken Keys 

Bir çiçek bahçesi gördüğümüzde, bahçe bir yansımadır. Güzelliği görmek için, kendi içimizdeki güzelliği görmeliyiz önce. Bazı insanların yanında kendimizi iyi hissederiz çünkü bir parçamız yansımaktadır. Aynı şekilde birisinden hoşlanmadığımızda da, o da bize konuşan bir aynadır. Her hoşlanmadığımız kişi için sormalıyız: O kişide hoşlanmadığım nedir? Bende de benzer bir şey var mı? O kişinin sizde yansıttığını keşfetmek, öğrenmek için büyük bir derstir. Kendimizi daha iyi tanımak ve daha fazla farkında olmak için bir yöntem.

İnsanlarla karşılaştıkça, hangi parçanızın yansıdığını keşfedebilir misiniz? Olumsuz niteliklere dikkat ediyorsanız, bakın bakalım sizdeki o parçaya bakmaya istekli misiniz? Kendinizi değiştirmek için bir fırsattır bu. Başlangıçta bir bağlantı yokmuş gibi görülse bile, kendinize iyice bakınca onu bulabilirsiniz.

Sorulara verdiğiniz yanıtların sizi gerçeğe taşıması dileğiyle…
Neşe Akar

Benimle İletişime Geç

Şu anda buralarda değilim. Ama bana bir e-posta gönderebilirsin, en kısa sürede size geri dönerim.