AŞAĞIYA DOĞRU İNİŞTE OLAN DUYGULARINIZI YUKARIYA ÇEVİRMEK

 In Koçluk

Geçen hafta başladığım Olumluluk yazıma devam ediyorum. Bu sefer olumluluk portföyümüzü aşağıya doğru inişte olan duygularımızı yukarıya çevirmek için kullanmayı deniyoruz. Nasıl kullanacağımıza ilişkin açıklamaları aşağıda okuyabilirsiniz:

Hepimiz zaman zaman caydırıcı, zorlayıcı durumlarla karşılaşıyoruz. Küçümsendiğimiz, göz ardı edildiğimiz, bize daha az değer verilmiş gibi hissettiğimiz zamanlar olabiliyor. Belki de bunaldığımızı ve kendi zaman planımızın gerisinde kaldığımızı hissediyoruz. Veya içinde bulunduğumuz durumda toptan çaresiz hissediyoruz. Bunlar öyle durumlar olabilir ki sizi bir felaket yaşıyormuşçasına öfke, endişe ve çaresizlik sarmalına kaptırarak aşağıya çekebilir. Bu hafta böylesine bir sarmalın ilk adımına kendinizi kaptırdığınızı hissederseniz, ilk yapacağınız şey Olumluluk portföyünüzübulunduğu yerden çekip çıkartmak olsun. Kalbinizi açarak onuna iyice kendinizi vererek meşgul olun. Hafif bir zihinsel yaklaşımı korumayı deneyin.Herhangi bir şeyi çok fazla analiz ederek kendinizi ağırlaştırmayın. Bakın bakalım portföyünüzü kullanmak, frene basarak duygusal olarak daha da aşağıya düşmeden sarmalın içinden kendinizi çekip çıkartmak için yeterli oluyor mu?

Kendinize sorun: bu olumlu hissi yeşertmek ve geliştirmek için şimdi ne yapabilirsiniz? Gündelik hayatınızda bu faaliyetinizi gerçekleştirmek için bir fırsat bulunca, bu sürecin üzerinde düşünün. Olumluluk portföyünüzü bu şekilde kullanmak bir fark yarattı mı? Bu faaliyeti daha etkin bir dayanıklılık aracı haline getirebilmek için Olumluluk portföyünüzde veya onunla ilgilenme şeklinizde neyi değiştirirdiniz?

Ayrıca eğer dilerseniz ne kadar olumlu olabildiğinizi görmek için bir de test yapabilirsiniz. Teste ve testin değerlendirmesine şu siteden ulaşabilirsiniz:

http://www.positivityratio.com/single.php

Tavsiye edilen bu testi arka arkaya 3 akşam yaparak olumluluk katsayınızı bulmanız. Bundan sonra, diyelim ki günlük yaşamınızda olumsuzluğu azaltacak ve olumluluğu artıracak bir veya iki pratiği tanımlamak: Mesela eğer ortaya çıkarsa, olumsuz düşünme döngünüze karşı durmak. Veya daha açık ve bağışlayıcı olmak. Veya doğada daha fazla vakit geçirmek. Veya şükretmeye başlamak. Bu değişiklikleri yaparak yine her gece olumluluk testini yapmaya devam edin. 6 günün sonunda son üç gün için olumluluk katsayınızı yeniden hesaplayın. Olumluluk katsayınızda herhangi bir fark gördünüz mü? Sonucu değerlendirin. Katsayınızı artıracak bir alışkanlık hangisi olabilir, hangilerini yapmaya devam edebilirsiniz?

Kendimi genelde olumlu bir insan olarak düşünmeme rağmen test sonuçlarım hiç de o kadar yüksek çıkmadı. Çünkü testi günlük olarak yapıyorsunuz. Bazı günler diğer günlere nazaran daha zor geçebiliyor değil mi? Elimizde bunları ölçecek bir aracın olması ne kadar önemli. Gelecek yazımda bu aldığım sertifika programında bahsedilen meditasyonları size tanıtacak, ayrıca kendi meditasyon deneyimlerimden de bahsedeceğim. Daha olumlu ve sevgi dolu hissedeceğimiz günlere,

Neşe

Benimle İletişime Geç

Şu anda buralarda değilim. Ama bana bir e-posta gönderebilirsin, en kısa sürede size geri dönerim.